Výrazně kvalitnější celoročky se začínají vyplácet
Kvůli mírným zimám bez sněhu volí v posledních letech stále více řidičů celoroční pneumatiky. A ti největší výrobci zvýšený zájem vítají. Jejich cílem, kromě ekologické udržitelnosti, je totiž nabídnout řidičům pláště, které je bezpečně podrží nejen na sněhu a ledu, ale i na blátě, vodě a rozpáleném letním asfaltu.
Mezi ověřené celoroční modely v ekonomické třídě patří například pneu Barum Quartaris 5. Ta nabízí výborný poměr mezi cenou a výkonem. Pokud ale hledáte pláště, na které je spolehnutí i v extrémních krizových situacích a podmínkách, sáhněte po Michelin CrossClimate+ či Nokian Weatherproof. První značka nabízí stejné jízdní vlastnosti až do úplného opotřebení. Druhá zase severské zkušenosti z finských hor, kde výrobce dezén testuje.
I tak ale myslete na to, že celoroční pneu jsou zatím kompromisem mezi letní a zimní gumou. Proto doporučujeme, abyste se při jejich výběru nenechali zlákat nízkou cenou a raději si připlatili za kvalitu, kterou nabízí jen ověření výrobci.
Pokud vás zajímá srovnání jízdních vlastností mezi celoročkou a sezónní pneumatikou, mrkněte na článek Jaký je rozdíl mezi letní, zimní a celoroční pneumatikou?
Část majitelů užitkových vozidel se pravidelně rozhoduje mezi variantou celoročních a sezónních pneumatik. Roli v jejich rozhodování hraje především ekonomický faktor a také zátěžové podmínky, kterým jsou tyto vozy nejčastěji vystaveny. Připravili jsme pro vás krátké shrnutí základních bodů, které jsou při porovnání důležité a výběr typických představitelů pneumatik z jednotlivých kategorií pro snazší rozhodování.
Dodávkové pneumatiky zdolají ročně mnohakilometrové úseky a jsou vystaveny náročným zátěžovým podmínkám:
- Zatížení vlivem nákladu
- Horší stav vozovek v městském provozu
- Nájezdy na vyvýšené překážky, obrubníky, koleje
- Časté parkování u obrubníků
Vyplatí se více letní nebo celoroční pneumatiky?
Letní pneumatiky pro užitkové vozy mají podle výsledků mnoha srovnávacích testů jednoznačně lepší účinnost při brzdění na suchém povrchu. Určité přiblížení hodnot nastává v případě testů při brzdění na mokrém povrchu, kde celoroční pneumatiky dosahují velmi podobných výsledků, jako letní dodávkové pneumatiky.
V čem v létě předčí letní dodávkové pneu pneumatiky celoroční?
- Ovladatelnost
- Valivý odpor
- Hlučnost
- Opotřebení
Jaké jsou výhody a podmínky použití celoroční dodávkové pneumatiky?
- Mohou se využívat po celý rok, bez nutnosti sezonní výměny
- Stačí pouze jedna sada
- Pokud mají nahradit zimní pneumatiky v období povinnosti, musí být označeny M+S
- Minimální hloubka dezénu celoroční pneumatiky je v zimním období 4 mm
Při úvahách o nákupu celoročních pneumatik namísto letních, je nutné brát v potaz i následný zimní provoz. Celoroční dodávkové pneumatiky najdou uplatnění především v oblastech s vyššími zimními teplotami, nebo v případě, že převažujícím místem provozu vozidla je město.
Pro následující porovnání byly vybrány dva dezény letních a dva dezény celoročních pneumatik pro užitková vozidla. V každé skupině jsou zástupci nejprodávanějších a také nejkvalitnějších prémiových dezénů.
Letní pneumatiky pro užitkové vozy
Barum Vanis 2
Prvním zástupcem letní dodávkové pneumatiky je současně i jeden z nejprodávanějších dezénů pneumatik pro užitkové vozy - Barum Vanis 2. Jeho přednosti jsou:
- velký kilometrový výkon
- vysoká míra bezpečnosti
- nízké riziko vzniku aquplaningu
- bezkonkurenční poměr cena/výkon
Michelin Agilis +
Z prémiových dezénů letních pneumatik pro užitkové vozy doporučujeme Michelin Agilis+ GreenX . Agilis+ má všechny důležité a potřebné vlastnosti, které majitelé užitkových vozů požadují:
- vysoký kilometrový výkon
- výborné výsledky při brzdění a skvělé ovládání
- odolnost vůči aquplaningu
- BONUS - tichá
- BONUS - velmi úsporná
- BONUS - vysoká odolnost bočnice
Celoroční pneumatiky pro užitkové vozy
Matador MPS125 Variant
Mezi nejoblíbenější celoroční pneumatiky pro užitkové vozy v ekonomické třídě patří jistě Matador MPS125 Variant.
- Dobře vyvážené vlastnosti pro letní i zimní provoz
- Dobré ovládání a záběrové schopnosti na sněhu
- Vysoký kilometrový výkon a odolnost
- Ekonomická pneumatika s dobrým poměrem cena: kvalita
Continental Vanco FourSeason
Mezi jedny z nejkvalitnějších dezénů prémiových celoročních pneumatik pro dodávkové vozy se řadí i osvědčený Continental Vanco FourSeason .
- Oblíbený prémiový dezén
- Bezpečná jízda na sněhu, a to jak čerstvém, tak rozbředlém
- Výborná odolnost proti aquaplaningu
- Dobrá adheze na mokru
- Speciálně zesílené bočnice
- Vysoký jízdní komfort a bezpečnost
Přehled hodnocení na EU štítcích vybraných dezénů
Z následující tabulky je patrné, jak málo vypovídají údaje na štítcích o kvalitě a vlastnostech jednotlivých dodávkových pneumatik. Bez předchozích informací, by se tak mohlo zdát, že jsou celoroční dodávkové pneumatiky v podstatě srovnatelné s letními. Při detailním pohledu to už ale tak jasné není a jako vždy se ukazuje, že celoroční pneumatiky jsou zatím stále kompromisem mezi letními a zimními pneumatikami, nikoliv jejich rovnocennou náhradou.
Hodnocení na EU štítku |
Valivý odpor |
Přilnavost na mokru |
Vnější hlučnost |
Barum Vanis 2 | E | C | 2/72 dB |
Michelin Agilis+ | C | B | 2/70 dB |
Matador MPS125 Variant | E | C | 2/72 dB |
Continental Vanco FourSeason | E | C | 2/72 dB |
Aktualizováno 22. 9. 2020