Stará známá pravda říká: „Kdo maže, ten jede.“ Přísloví vzniklo ještě v dobách, kdy se po cestách proháněla koňská spřežení, ale pro auta platí dvojnásob. Kromě promazávání má totiž motorový olej hned několik klíčových fukcí. Pomáhá například ochlazovat motor, odvádět nečistoty a chránit díly před korozí. Proto je ho třeba pravidelně měnit.
Jak často měnit motorový olej?
Obecně platí, že průměrný interval pro výměnu motorového oleje je 15 000 kilometrů, pro dlouhodobou kondici vozu je však vhodné měnit olej častěji – ideálně po 7500 až 10 000 kilometrech. Pokud často jezdíte v náročných podmínkách, jako jsou krátké cesty, časté zastavování a startování, extrémní teploty nebo převážíte těžký náklady , může být nutné interval zkrátit.
Doporučujeme se sledovat doporučení výrobce auta, který může intervaly přizpůsobit přímo pro daný model. Pro vozidla na alternativní paliva (například na CNG nebo LPG) mohou platit odlišné intervaly výměny oleje, což je třeba brát v potaz.
Pracovník autoservisu kontroluje hladinu oleje pomocí běžné měrky motorového oleje.
Kontrola hladiny oleje
Projeďte se s autem alespoň 10 kilometrů, zaparkujte ho na rovné ploše a počkejte pár minut než olej steče ze všech částí motoru. Nečekejte ale moc dlouho, aby byl olej pořád teplý. Následně ponořte měrku do nádrže s olejem, kterou najdete pod kapotou.
Poté jednoduše zkontrolujte, zda je hladina mezi značkami pro minimum a maximum na měrce oleje. Pokud je hladina pod značkou maxima, můžete olej mírně doplnit, jestliže je hladina oleje pod značkou minima, zkontrolujte, kolik kilometrů jste ujeli od poslední výměny oleje.
Pokud jste ujeli méně než 4 000 km a hladina oleje je nízká, může to ukazovat na technický problém. Doplňte olej a začněte pravidelně měřit hladinu, ideálně každý týden. Pokud se situace opakuje, je vhodné problém konzultovat s autoservisem.
Všimejte si i toho, jaký má olej na měrce barvu.
Důležitá je i barva oleje. Světle hnedá barva je obvykle v pořádku, tmavě hnědý, ale stále průhledný olej naznačuje blížící se potřebu výměny a neprůhledný tmavě hnědý nebo dokonce černý olej je potřeba ihned vyměnit.
Sledujte i víko od nádrže – pokud na něm uvidíte bílé skvrny, může to znamenat, že do oleje proniká chladicí kapalina, což signalizuje přidružené problémy s motorem. V takovém případě je dobré nechat vozidlo prohlédnout v autoservisu.
Co se stane pokud nebudete měnit olej v autě?
Starý neměněný olej může nenávratně poškodit motor auta. Tohle riskujete, pokud olej neměníte dostatečně často:
-
Zvýšené opotřebení: Starý olej ztrácí své mazací vlastnosti, což vede k většímu opotřebení pohyblivých částí motoru, jako jsou písty, ventily a ložiska.
-
Zanášení motoru: V motoru se hromadí nečistoty, kaly a saze, což může omezit průtok oleje a snížit účinnost mazání.
-
Problémy s turbodmychadlem: Turbodmychadla jsou citlivá na kvalitu oleje. Starý nebo kontaminovaný olej může způsobit poškození a selhání turbodmychadla.
-
Ztráta výkonu: Nevhodný nebo znehodnocený olej může vést k poklesu výkonu motoru a zhoršení jízdních vlastností.
-
Zadrhnutí motoru: V extrémních případech se motor začně zadrhávat, což může způsobit vážné poškození.
-
Poruchy: Neměněný olej může přispět k poruchám, jako jsou závady vstřikování paliva nebo průnik chladicí kapaliny do oleje.
-
Ztráta těsnění motoru: Starý olej vede k degradaci těsnění motoru, což může způsobit únik oleje.
Mechanik kontroluje podvozek poblíž vývodu motorového oleje.
Pravidelná výměna oleje v autorizovaném servisu sice není zadarmo, ale může předejít výše uvedeným problémům. Z dlouhodobého hlediska se proto výrazně vyplatí i finančně.
Jak vybrat motorový olej?
U motorového oleje není důležitá jenom pravidelná výměna, ale také jeho kvalita a správný typ, který vaše auto potřebuje.
-
Přečtěte si příručku: Vždy se řiďte pokyny v příručce vozidla, kterou poskytuje výrobce automobilu. Tam najdete specifikace pro vhodný olej pro váš konkrétní motor.
-
Výkonnostní specifikace: Zjistěte výkonnostní specifikace uvedené v příručce, např. API SH/CD, ACEA A3, VW 505.00, MB 229.1. Tyto specifikace určují vhodné oleje pro váš motor.
-
Viskozitní specifikace: Podívejte se na viskozitní specifikace, např. SAE 15W-40 nebo 10W-40, abyste vybrali olej s odpovídající hustotou.
-
Výměnná lhůta: Ujistěte se, že znáte doporučenou výměnnou lhůtu pro vybraný olej. Většina výrobců doporučuje intervaly v rozmezí od 8 000 do 15 000 km.
-
Doporučení výrobce: Pokud nemáte příručku, informujte se u výrobce vozidla nebo jeho dovozce, abyste získali doporučení pro vhodný motorový olej.
-
Nemíchejte oleje: Vyhněte se míchání minerálních olejů (SAE 15W-40, 15W-50, 20W-30, 40) s oleji syntetickými (SAE 0W a 5W-30, 40, 50), abyste zachovali jejich optimální vlastnosti.
UPOZORNĚNÍ: Pokud přecházíte z oleje nízké výkonnostní specifikace na olej s vyšší výkonností, proveďte první výměnu dříve (kvůli vymytí usazenin).
Na kolik Kč vyjde výměna oleje v servisu
Cena výměny oleje v autoservisu se běžně pohybuje okolo 1 500 Kč. Výjimkou však nejsou ani autorizované autoservisy, kde stojí výměna oleje více než 3000 Kč. Výrazně tak záleží na lokalitě i ceníku konkrétního servisu. Pamatujte také na to, že ceny filtrů a dalších součástek mohou konečnou částku výrazně zvýšit.
Výměnu oleje můžete provést i sami, ale předem upozorňujeme, že je to špinavá práce. Můžete ale ušetřit stovky i tisíce korun, které si autoservis účtuje za práci.
Návštěva servisu však může být přínosná kvůli profesionálnímu posouzení stavu vašeho auta a kontrole případných vad. Doporučujeme proto spojit výměnu oleje např. s pravidelnou technickou prohlídkou auta.
Výměna starého motorového oleje auta za nový.
Návod na výměnu oleje svépomocí
Pokud se rozhodnete pustit do výměny na vlastní pěst, měli byste vždy dodržet postup doporučený pro vaše auto. Před výměnou proto doporučujeme zkontrolovat manuál od výrobce auta pro případné specifické pokyny.
- Vezměte auto na projížďku: Olej by neměl být studený, takže se s autem projeďte alespoň 10 kilometrů.
- Počkejte pár minut až motor ochladne: Olej totiž musí stéct ze všech zákoutí motoru zpět do nádržky.
- Zvedněte auto: Zvedněte přední část vozidla na dostatečnou výšku pomocí zvedáku a zajistěte ho podpěrami.
- Odšroubujte víčko olejové nádrže: Na tento krok nezapomeňte, je totiž důležité snížit celkový tlak v systému.
- Uvolněte zátku výpusti oleje: Umístěte dostatečně velkou nádobu pod výpusť, odšroubujte zátku a nechte starý olej vytéct.
- Odšroubujte starý olejový filtr: Díky tomu vyteče ze systému zbývající olej.
- Očistěte závit/kryt filtru: Otřete závit a kryt filtru od zbytků starého oleje.
- Vybalte nový filtr: Pokud máte filtr s vložkou, nasuňte novou vložku do krytu. Vyměňte gumové těsnění.
- Upevněte nový filtr: Namontujte nový olejový filtr a přitáhněte ho podle specifikací.
- Zavřete výpust oleje: Zátku výpusti utáhněte a zkontrolujte, že žádný olej už neuniká.
- Nalijte nový olej: Naplňte olejovou nádrž novým motorovým oleje. Hladinu pro jistotu pravidelně kontrolujte.
- Nechte běžet motor: Nastartujte a nechte motor několik minut běžet. Zkontrolujte, že žádný olej neuniká.
- Resetujte servisní interval: Podle pokynů z manuálu vozu resetujte servisní interval v palubním počítači.